Maj 2016 – Galicja Wschodnia – Część IV – Z Truskawca do Stanisławowa

3 maja 2016, a był to wtorek, tuż o poranku opuszczamy gościnny Truskawiec i zmierzamy do Stanisławowa, kolejnego punktu na naszej trasie |(2 noclegi). Po drodze zamierzamy jeszcze zajechać do Stryja (miasta Kornela Makuszyńskiego i płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”) oraz do Kałusza (miasta słynącego z ludwisarni Felczyńskich, oraz z największych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie kopalni i zakładów przetwórczych soli potasowej).

Z Truskawca do Stryja mamy do przebycia 35 kilometrów bardzo dobrą lokalną drogą.

Stryj –  obecnie 80 – tysięczne miasto leżące nad rzeką Stryj.  W roku 1938 liczył 34 tys. mieszkańców (15 tys. Polacy, 11 tys. Żydzi i 8 tys. Rusini). Miasto było lokowane w roku 1431 przez króla Władysława Jagiełłę. W roku w roku 1660 król Jan Kazimierz nadał starostwo stryjskie Janowi Sobieskiemu. W tym czasie w Stryju stał zamek warowny o 6 basztach.

Parkujemy przed parafialnym kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół został zbudowany na początku XV wieku z nadania króla Władysława Jagiełły.

Przed wejściem do kościoła, po prawej stronie tablica pamiątkowa z roku 1917 wmurowana w setną rocznicę zgonu Naczelnika Tadeusza Kościuszki.

” Ty, któryś w Polski wierzył zmartwychwstanie i szedł przez mękę, bóle i tęsknoty, wraz z sercem ludu w jutrzenki świt złoty żyj w nas ! – Oręża i ducha Hetmanie!!!”   Naczelnikowi w siermiędze Tadeuszowi Kościuszce w  setną rocznicę zgonu Rodacy.

 Na północnej ścianie kościoła tablica pamiątkowa z roku 1933 ufundowana „królowi Janowi III Sobieskiemu, ongiś staroście stryjskiemu w 250 rocznicę zwycięstwa pod  Wiedniem na wieczną potomności pamiątkę”…

W kościele tablica pamiątkowa z roku 1997 poświęcona Kornelowi Makuszyńskiemu.

Kolejna tablica poświęcona Kornelowi Makuszyńskiemu została odsłonięta w roku 2014 przed budynkiem Towarzystwa Kultury Polskiej w Stryju.

W II Rzeczypospolitej w tym budynku mieściło się Państwowe I Gimnazjum Męskie im. Marszałka Piłsudskiego. Do tego gimnazjum uczęszczali m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Wierzyński, Kazimierz Bartel. W roku 1900 przed szkołą został odsłonięty pomnik Jana Kilińskiego – warszawskiego szewca, przywódcy Insurekcji Warszawskiej z roku 1794. Do dzisiaj pomnik nie dotrwał, nikt nie wie dlaczego, wszak szewc był robotnikiem, a może rzemieślnikiem?

Przy ulicy Kruszelnyckoji (dawnej Kochanowskiego) znajduje się były budynek byłego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z roku 1914. Znajdowała się w nim m.in. sala teatralna, która miała za kurtynę kopię kurtyny wymalowanej przez Henryka Siemiradzkiego dla krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego.

Po drugiej stronie ulicy neogotycki budynek byłego kościoła serafitek pw. św. Józefa

Szewczenka 59 (dawnej 3 Maja) kamienica secesyjna z początku XX wieku

Szweczenka 71 (danej 3 Maja) okazały budynek danego Sądu Okręgowego

Opuszczamy Stryj drogą H10 (całkiem poprawną) i zmierzamy do Stanisławowa. Po 70 minutach i 70 kilometrach ukazują nam się przedmieścia Kałusza. Zajedziemy i tu na chwilkę.

Kałusz – 70 – tysięczne miasto leżące nad Łomnicą. Prawa miejskie w 1496 nadał król Jan I Olbracht. W roku 1661  był zamek obronny. W roku 1819 urodził się tutaj wybitny działacz galicyjski, Jan Smołka, o którym trochę więcej we Lwowie.

Eklektyczny budynek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z początku XX wieku.

W niszach na fasadzie popiersie Adama Mickiewicza i …

… Tadeusza Kościuszki.

Neogotycki kościół św. Walentego z I połowy XIX wieku.

Ukraiński Dom Ludowy z 1880 roku.

Opuszczamy Kałusz i drogą H10 zmierzamy do Stanisławowa. zostało nam jeszcze do przejechania z 30 kilometrów.

W Stanisławowie meldujemy się w Hotelu Nadia i wychodzimy „na pole”, jak to się mawia w Galicji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + dziesięć =