Wrocław – spacer pierwszy

Wrocław – miasto założone przez Czechów jako Vratislav. W roku 981 Mieszko I z dynastii Piastów przyłączył Śląsk wraz z Wrocławiem do Polski. Piastowie zasiadają na wrocławskim stolcu do roku 1335, gdy wraz z bezpotomną śmiercią ostatniego wrocławskiego księcia z rodu Piastów, miasto w myśl wcześniejszych układów przechodzi ponownie pod czeskie panowanie. W roku  1742 w wyniku zdobyczy wojenne przyłączone do Prus. Po DWŚ przekazane Polsce jako wątpliwa rekompensata za utracony Lwów.

Tyle historii, choć prawdę mówiąc Wrocław przestał być polski z chwilą wygnania Władysława Wygnańca, tzn. od roku 1147. Potomkowie Wygnańca, którzy zasiadali na wrocławskim stolcu, pomimo że należeli do rodu Piastów, posługiwali się językiem niemieckim. Dlatego też pierwsze znaki świadczące o „polskości” tego miasta zaczęły pojawiać się dopiero po roku 1945. Poniżej o tych znakach, czyli polonikach, znalezionych we Wrocławiu.

Zwiedzanie Wrocławia rozpoczynamy od Rynku, gdzie przed wejściem do Ratusza Miejskiego …

…znajduje się ekspatriowany ze Lwowa pomnik Aleksandra hrabiego Fredry.

Z Rynku udajemy się na Plac Solny, gdzie na budynku Starej Giełdy (Plac Solny 16) znajduje się tablica z roku 1957 informująca, iż w roku 1847 Wincenty Pol oglądał Plac Solny. Fakt, oglądał i podziwiał z tym, że nie Plac Solny, a pomnik marszałka Blüchera znajdujący się na tym placu.

Z Rynku idąc ulicą Świdnicką dochodzimy do Promenady Staromiejskiej, gdzie natrafiamy na konny pomnik króla Bolesława Chrobrego. Chrobry niechybnie bywał we Wrocłąwiu, wszak to jego ojciec przyłączył Wrocław do Polski.

Przy Promenadzie Staromiejskiej natrafiamy jeszcze na dwa interesujące nas obiekty.

Pomnik Mikołaja Kopernika, który przez 35 lat był kanonikiem tutejszym kapituły…

… oraz Obrączka rotmistrza Witolda Pileckiego – Bo choćby mi przyszło postradać me życie – tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę”. 

Ulicą Świdnicką dochodzimy do Plac Matejki, gdzie przed wejściem pod arkady znajduje się tablica z 1959 roku poświęcona Juliuszowi Słowackiemu. Słowacki we Wrocławiu była dwukrotnie. Pierwszy raz kilkanaście dni w 1831, drugi raz dwa miesiące w 1848 roku. Podczas tej drugie wizyty (rok przed śmiercią) spotkał się we Wrocławiu z matką Salomeą, której nie widział od 18 lat.

Juliusz Słowacki do Wrocławia powrócił ponownie w roku 1984. Spiżowy pomnik Mistrza, wzorowania na pomniku krzemienieckim stanęła w Parku Słowackiego przy Alei Słowackiego.

W tym samym Parku Słowackiego znajduje się największa wrocławska atrakcja, przywieziona ze Lwowa Panorama Racławicka. Jest to monumentalny obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka o wymiarach 15 m x 120 m ukazujący zwycięską bitwę wojsk Kościuszki nad wojskami ruskimi. Ten stan rzeczy powodował, że Panorama jest udostępniona dla ogółu zwiedzających dopiero od roku 1985.

Kościuszko pod Racławicami.

Kosynierzy udają się na pozycje.

Atak Brygady Kawalerii Madalińskiego.

Kosynierze biorą ruskie armaty. Wojciech Bartosz gasi lont czapką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =