Listopad 2016 – Księstwo Świdnicko – Jaworskie

Nie lubię zwiedzać jesienią; bo dzień krótki, bo światło nie takie, bo zimno i ma się na sobie ciężką kurtkę… ale cóż, służba nie drużba. Jesienny wyjazd na Dolny Śląsk. Nie lubię również tych stron, bo tak naprawdę to nie ma tu śladów polskości. Ostatni śląski książę z roku Piastów umiera w końcu XIV – wieku i od tego czasu (600 lat) były to ziemie czeskie lub niemieckie. Wszystko co tu się znajduje zostało wybudowane przez Czechów bądź Niemców, To nie jest to, co moje ukochane Kresy.

W poszukiwaniu śladów polskości wyruszam do Księstwa Świdnicko – Jaworskiego, bo w tym księstwie najdłużej rządzili śląscy Piastowie, bo aż do II połowy XIV wieku.

Zamek Czocha – zamek wybudowany jako obronny w I połowie XIII wieku na pograniczu śląsko-łużyckim przez czeskiego króla Wacława I. Na początku XIV wieku został przejęty przez piastowski władców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego i pozostał w ich władaniu do roku 1368 tzn. do śmierci Bolka II Małego – ostatniego z śląskich Piastów.

Bolesławiec – miasto założone w końcu XII wieku przez księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego, wnuka księcia Bolesława III Krzywoustego.

Ratusz Miejski z początków XVI wieku.

XIII – wieczna gotycka Bazylika Wniebowzięcia NMP

XVIII – wieczny Kościół MB Nieustającej Pomocy

Przed kościołem stoi rzeźba „Jezus Przyjaciel dzieci”. Postawili ją w tym miejscu miejscowi Niemcy w roku 1902, a nasi komuniści w latach 60- tych przenieśli ją na cmentarz. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rzeźba powróciła na pierwotne miejsce.

Zamek Kliczków – obronny zamek na prawym brzegu Kwisy, jeden z obronnych zamków Księstwa Świdnicko – Jaworskiego.

w pierwszej chwili myślałem, że jest to zamek tych Kliczków (Władimira i Witalija). Jakże się myliłem. Zamek ten został ufundowany przez przedostatniego księcia śląskiego z roku Piastów – Bolka I Surowego, ojca już nam znanego Bolka II Małego, a wnuka Henryka II Pobożnego, który poległ w 1241 pod Legnicą.

Klíč (Klicz) to po czesku – Klucz. Kliczków – Kluczów, Kluczborg ?

Bolków – obronny zamek nad Nysą Szalona wybudowany w I połowie XII wieku przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę (wnuka Henryka II Pobożnego, a ojca Bolka I Surowego)

 

Krzeszów – Opactwo Cystersów 

W końcu XII – wieku książę Bolko I Surowy sprowadza do Krzeszowa oo. Cystersów. W 1946 roku w klasztorze osiadły ss. Benedyktynki wyrzucone przez ruskich sowietów ze Lwowa.

Bazylika Wniebowzięcia NMP – barokowy kościół z I połowy XVIII wieku. W bazylice znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnickich.

Kościół parafialny św. Józefa z końca XVII wieku. W kościele wspaniały cykl fresków „Radości i troski św. Józefa”.

Kościół św. Józefa, a przy nim Dom Opata.

Sarkofag Bolka I Surowego.

 

Sarkofag Bolka II Małego – ostatniego księcia śląskiego z rodu Piastów.

Chełmsko Śląskie – barokowy kościół św. Rodziny – z końca XVII wieku.

Książ – wybudowany w końcu XII wieku przez księcia świdnickiego Bolka I Surowego. Na początku XVII wieku został nabyty przez niemiecki ród Hochbergów. Swoje lata świetności przeżył na początku XX- wieku za życia Jana Henryka XV von Hochberg. Po 1945 splądrowany przez ruskich sowietów, obecnie przywracany do dawnej świetności.

W roku 1987 historię Jana Henryka XV Jana Henryka XV von Hochberg, oraz losy jego potomków przedstawił Filip Bajon w filmie „Magnat”. W roli seniora rodu – Jan Nowicki.

Ród Hochbergów należał do tych nielicznych Niemców, którzy nie ulegli ideologii nazistowskiej. W czasie II wojny światowej starszy syn  Jan Henryk VII walczył z niemieckimi nazistami jako pilot RAF-u, a młodszy Aleksander w II Korpusie Polskim gen. Andersa (ponieważ w końcu lat 30- tych przyjął on polskie obywatelstwo).

Świdnica – katedra śś. Stanisława i Wacława. Późnogotycki kościół, który powstał w II połowie XIV w z fundacji ostatniego z rodu Piastów księcia śląskiego Bolka II Małego. 103 metrowa wieża jest piątą co do wysokości w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =