Maj 2017 – U Krasińskiego w Opinogórze

W niedzielny, słoneczny poranek wybraliśmy się do Opinogóry, do której z Chotomowa mamy jakieś 80 kilometrów na północ.

Dlaczego Opinogóra? Bo tu w kompleksie pałacowo – parkowych Krasińskich mieści się Muzeum Romantyzmu. Chociaż Napoleon Zygmunt Krasiński urodził się Paryżu w pamiętnym 1812 roku, to w Opinogórze spędził lata dzieciństwa i lata młodości. W Opinogórze w roku Pańskim 1843 odbyło się huczne wesele Zygmunta z hrabianką Elizą z domu Branicką. W prezencie ślubny ojciec Zygmunta, generał i zdrajca Wincenty Krasicki podarował nowożeńcom neogotycki pałacyk (poniżej).

Oficyna

Napoleon Zygmunt hrabia Krasicki

Neoklasycystyczny kościół św. Zygmunta z XIX wieku.

W kościele pomnik nagrobny matki Zygmunta Marii z Radziwiłłów Krasińskiej. Przy łożu umierającej klęczy syn, na którego głowie spoczywa ręka matki.

Z tyłu kościoła jest wejście do podziemnego grobowca Krasiński. Jednak nie było nam dane je zwiedzić, bo ciężkie metalowe drzwi były. Posłużmy się więc opisem Żeromskiego, bo Żeromski tam był:  „Obok dużej trumny małego ojca – mała trumienka czarna wielkiego syna”.

W drodze powrotnej zajeżdżamy do Pułtuska, który słynie ze „Wspomnień niebieskiego mundurka” i zwycięskiej bitwy Napoleona nad ruskimi żołdakami.

Pułtusk zaczynamy zwiedzać od renesansowej XV – wiecznej Bazyliki Zwiastowania NMP…

… przed którą ustawiono pomnik papieża Jana Pawła II

Pułtusk słynie z rynku o długości 400 metrów. Niektórzy twierdzą, że jest to najdłuższy rynek w Europie. Na jego środku znajduje się ratusz. Do gotyckiej wieży dobudowano neoklasycystyczny budynek.

Przy Rynku, pod numerem 29 na przełomie roku 1806 i 1807 przez kilka dni mieszkał cesarz Napoleon Bonaparte.

A pod adresem Rynek 37 mieszkał swego czasu wraz z rodziną Wiktor Gomulicki.

W Pułtusku jest i zamek, Zamek Biskupów Płockich z XV wieku.

Przez okno wykusza cesarz Napoleon spoglądał na rozgrywającą się za Narwią bitwę.

Przy wyjeździe z Pułtuska na Warszawę, w pobliżu stacji CPN, znajduje się konny pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Propbably jedyny konny pomnik Marszałka na Mazowszu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − dwa =