Maj 2017 – U Krasińskiego w Opinogórze

W niedzielny, słoneczny poranek wybraliśmy się do Opinogóry, do której z Chotomowa mamy jakieś 80 kilometrów na północ.

Dlaczego Opinogóra? Bo tu w kompleksie pałacowo – parkowych Krasińskich mieści się Muzeum Romantyzmu. Chociaż Napoleon Zygmunt Krasiński urodził się Paryżu w pamiętnym 1812 roku, to w Opinogórze spędził lata dzieciństwa i lata młodości. W Opinogórze w roku Pańskim 1843 odbyło się huczne wesele Zygmunta z hrabianką Elizą z domu Branicką. W prezencie ślubny ojciec Zygmunta, generał i zdrajca Wincenty Krasicki podarował nowożeńcom neogotycki pałacyk (poniżej).

Oficyna

Napoleon Zygmunt hrabia Krasicki

Neoklasycystyczny kościół św. Zygmunta z XIX wieku.

W kościele pomnik nagrobny matki Zygmunta Marii z Radziwiłłów Krasińskiej. Przy łożu umierającej klęczy syn, na którego głowie spoczywa ręka matki.

Z tyłu kościoła jest wejście do podziemnego grobowca Krasiński. Jednak nie było nam dane je zwiedzić, bo ciężkie metalowe drzwi były. Posłużmy się więc opisem Żeromskiego, bo Żeromski tam był:  „Obok dużej trumny małego ojca – mała trumienka czarna wielkiego syna”.

W drodze powrotnej zajeżdżamy do Pułtuska, który słynie ze „Wspomnień niebieskiego mundurka” i zwycięskiej bitwy Napoleona nad ruskimi żołdakami.

Pułtusk zaczynamy zwiedzać od renesansowej XV – wiecznej Bazyliki Zwiastowania NMP…

… przed którą ustawiono pomnik papieża Jana Pawła II

Pułtusk słynie z rynku o długości 400 metrów. Niektórzy twierdzą, że jest to najdłuższy rynek w Europie. Na jego środku znajduje się ratusz. Do gotyckiej wieży dobudowano neoklasycystyczny budynek.

Przy Rynku, pod numerem 29 na przełomie roku 1806 i 1807 przez kilka dni mieszkał cesarz Napoleon Bonaparte.

A pod adresem Rynek 37 mieszkał swego czasu wraz z rodziną Wiktor Gomulicki.

W Pułtusku jest i zamek, Zamek Biskupów Płockich z XV wieku.

Przez okno wykusza cesarz Napoleon spoglądał na rozgrywającą się za Narwią bitwę.

Przy wyjeździe z Pułtuska na Warszawę, w pobliżu stacji CPN, znajduje się konny pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Propbably jedyny konny pomnik Marszałka na Mazowszu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *