Maj 2017 – Na południe Polski – Dzień 2 – Z Kielc do Tarnowa

Dzień 2 (27 maja – sobota) Z Kielc do Tarnowa – 223 km

Kielecki poranek. Wychodzę z Hotelu Bristol skoro świt o kieruję się pod wczesnobarokowy Pałac Biskupów Krakowskich z początku XVII wieku.

Tuż obok barokowa Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP z XII wieku. W wieku XII była oczywiście katedrą gotycką, manier barokowych nabrała dopiero w XVII wieku.

Przed katedralną dzwonnicą Pomnik bł. księdza Jerzego Popiełuszko – kapelana Solidarności zamordowanego przez SB.

Idąc od Katedry ulicą Jana Pawła II dochodzimy do budynku nr 5, gdzie za czasów ruskiego zaboru mieściło się Męskie Gimnazjum Rządowe. Do tego gimnazjum uczęszczał Stefan Żeromski, ale i Aleksander Głowacki, Gustaw Herling-Grudziński czy Adolf Dygasiński. Obecnie w tym budynku mieści się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Na fasadzie budynku trzy tablice pamiątkowe: Pierwsza Stefana Żeromskiego

Druga – Gustawa Herlinga – Grudzińskiego

Trzecia – Adolfa Dygasińskiego

Idąc dalej na południe ulicą Jana Pawła II dochodzimy do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym dzielnie maszeruje słynna Czwórka Legionowa (Pomnik Czynu Legionowego). Gipsowy model powstał w roku 1917, ale jego wersja kamienna została uroczyście odsłonięta dopiero w 1938 roku. Po roku zburzony przez Niemców, odbudowany dopiero w 1991 roku.

Od Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odchodzi ulica Księdza Piotra Ściegiennego, która doprowadza nas do I LO im. Stefana Żeromskiego, na którego dziedzińcu znajduje się Pomnik Stefana Żeromskiego w wieku młodzieńczym.

Opuszczamy Kielce i kierujemy się na Tarnów. Nie tak bezpośrednio, bo po drodze mamy jeszcze zajechać do Małogoszcza, Czarncy i Nagłowic.

Małogoszcz – miasteczko leżące 30 km na zachód od Kielc, a w nim Pomnik Tadeusza Kościuszki wzniesiony przez małogoszczan na miejscowym Rynku w 1917 roku.

Z Małogoszcza do Czarncy mamy kolejne 30 kilometrów na zachód. W Czarncy urodził się i został pochowany jeden ze znamienitszych polskich hetmanów, o którym przypominamy sobie przy każdym sportowym sukcesie – hetman polny koronny  Stefan Czarniecki herbu Łodzia.

Przed budynkiem miejscowej szkoły znajduje się Pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego, a w szkole jego muzeum.

„Jak Czarniecki do Poznania. po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania. wrócim się przez morze”.

Doczesne szczątki hetmana zostały złożone w parafialnym kościele św. Floriana

W kościele grobowiec hetmana Stefana Czarnieckiego.

„Jam nie z soli ani z roli, ale z tego, co mnie boli”.

W kościele również tablica pamiątkowa – „Stefanowi Czarnieckiemu rodacy”.

Po przeciwnej stronie drogi znajduje się park, w którym stał kiedyś pałac hetmana. Obecnie jest tam pamiątkowa płyta zwieńczona Orłem i miecz wbity w kostkę brukową.

Z Czarncy do Nagłowic kolejne 30 km. Tym razem w kierunku południowym. W Nagłowicach chcemy odwiedzić Muzeum Mikołaja Reja umiejscowione w Dworku Reja.

Chociaż Mikołaj Rej urodził się w Żurawnie nad Dniestrem, to w szkole mnie nauczyli, że Mikołaj Rej z Nagłowic – dlaczego?

„Niechaj narodowie wżdy  postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają”.

Z Nagłowic do Tarnowa mamy 135 km (niemało), więc po dwóch godzinach dojeżdżamy do Tarnowa.  W Tarnowie meldujemy się w Hotelu u Jana zlokalizowanym we wschodniej pierzei Rynku.

Renesansowy Ratusz z XVI wieku.

Do Tarnowa przybyliśmy dla Bema, generała Józefa Zachariasza Bema – bohatera czterech narodów (polskiego, węgierskiego, rumuńskiego i tureckiego). W ubiegłym roku byliśmy w Siedmiogrodzie śladami Bema, w tym roku musieliśmy być w Tarnowie – najbardziej bemowym mieście w Polsce.

Bem urodził się 13 marca 1794 roku w Tarnowie w kamienicy przy ul. Targowej 13.

Na fasadzie kamienicy przy ulicy Targowej 13 znajduje się tablica pamiątkowa informująca o tym fakcie wmurowana w roku 1910 w 60 – rocznicę śmierci generała. Generał zmarł w Aleppo.

Józef Bem został ochrzczony w tarnowskiej XIV – wiecznej gotyckiej Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP.

Przy ulicy Wałowej vis-a-vis Placu Bohaterów Getta, znajduje się pomnik generała Józefa Bema z roku 1983.

W Siedmiogrodzie szlak Bema pokrywa się ze szlakiem jego adiutanta, największego węgierskiego poety doby romantyzmu  – Sándor Petőfi. Jak nie brakuje Bema w Siedmiogrodzie, czy na Węgrzech; nie mogło zabraknąć Sándora w Tarnowie. Popiersie Petőfiego  znajduje się na Skwerze jego imienia, a do skwer się wchodzi przez Bramę Seklerską.

Generał Józef Bem zmarł w roku 1850 w Aleppo i tam został pochowany. Ostatnie słowa generała brzmiały: „Polsko, Polsko! Ja cię już nie zbawię”. W roku 1929 prochy generała zostały sprowadzone do rodzinnego Tarnowa i umieszczone w mauzoleum na wyspie w  Parku Strzeleckim.

Na Placu Kazimierza Wielkiego znajduje się Pomnik Adama Mickiewicza. Został on postawiony tu w 1898 roku w 100 – lecie urodzin wieszcza.

Z tyłu Katedry, na skwerze przy ulicy Wałowej 7 znajduje się Pomnik króla Władysława Łokietka. Dlaczego Łokietek, ano bo to ten król w 1330 roku nadał Tarnowowi prawa miejskie.

Na koniec dnia zachodzimy na tarnowski Stary Cmentarz. Dwa tygodnie temu obiecałem Eli Cherezińskiej, że w jej imieniu zapalę świeczkę na grobie Rufina Piotrowicza, jednego z bohaterów jej znamienitej powieści „Turniej Cieni”.

„Śpij kolego w ciemnym grobie,  niech się Polska przyśni Tobie…”

Na tarnowskim Starym Cmentarzu jest pochowany również Jan Szczepanik – polski Edison; lecz spacer jego śladami odbędziemy już w dniu jutrzejszym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 19 =