Dzień 3 (28 maja – niedziela) Tarnów i do domu – 369 km.
Niedzielny poranek w Tarnowie. Nocujemy w Hotelu „U Jana” zlokalizowanym we wschodniej pierzei Rynku. Wychodząc na miasto z hotelu po śniadaniu w w pierwszej kolejności natrafiamy na renesansowy Ratusz Miejski z I połowy XVI wieku.
Kamienice przy Rynku.
Ratusz Miejski z południowej strony.
Jak niedziela, to poranna msza święta w tarnowskiej gotyckiej Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP z XV wieku.
Przy katedrze na Placu Katedralnym od roku 1981 stoi pomnik Wielkiego Polaka – Papieża Jana Pawła II.
Przed opuszczeniem Tarnowa zamierzamy jeszcze raz wykonać pętlę wokół Starego Miasta wzdłuż byłych murów miejskich. Obecnie jest to ulica Wałowa. Zanim tam dojdziemy, przechodzimy przez Plac Kazimierza Wielkiego na którym stoi pomnik Adama Mickiewicza. Został od tu ustawiony w roku 1898 w 100 rocznicę urodzin naszego Wieszcza.
Pierwszym interesującym nas obiektem na ulicy Wałowej jest pomnik króla Władysława Łokietka, bo to sam król Łokietek nadał temu miastu prawa magdeburskie.
Za Łokietkiem, natrafiamy na tarnowską „Ławkz poetów”. Siedzą na niej Agnieszka Osiecka, Julian Tuwim oraz Zbigniew Herbert.
Tuż za „Ławeczką Poetów” przy ulicy Wałowa 10 stoi budynek, na którego fasadzie znajduje się tablica poświęcona Obrońcy Ojczyzny i Europy przed bolszewizmem Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
W roku 1906 w Tarnowie urodził się Roman Brandstaetter – Żyd, który napisał najlepszą biografię Chrystusa. Romana spotykamy również przy ulicy Wałowej.
Na końcu ulica Wałowa umiejscowiony został pomnika najsłynniejszego tarnowianina gen. Józefa Bema.
Wczoraj przeszliśmy tarnowskim szlakiem gen. Józefa Bema – bohatera czterech narodów. Dzisiaj zamierzamy przespacerować szlakiem Jana Szczepanika – polskiego Edisona (jak go nazwał Mark Twain). Szczepanik opatentował 50 wynalazków z dziedziny tkactwa, fotografii barwnej, filmu, oraz kamizelkę kuloodporną.
Jan Szczepanik urodził się w roku 1872 w Rudnikach k/Mościsk. W roku 1902 poślubił w tarnowskiej katedrze miejscową dziewczynę i tu w Tarnowie już pozostał. Przy ulicy Szopena 10 stoi kamienica wybudowana przez teścia Szczepanika, gdzie mieszkał on od 1915 roku.
Na fasadzie kamienicy tablica poświęcona „Polskiemu Edisonowi”.
W pobliżu Starego Miasta na Placu Henryka Sienkiewicza, znajduje Pomnik Jana Szczepanika.
Jan Szczepanik zmarł w roku 1926 i został pochowany na tarnowskim Starym Cmentarzu.
Opuszczamy Tarnów i wracamy do domu. Po drodze mamy zamiar odwiedzić jeszcze Jana z Czarnolasu.
Czarnolas – Muzeum Jana Kochanowskiego.
Jan Kochanowski – czołowy przedstawiciel renesansu w Europie, ojciec Polskiego języka literackiego, zamieszkał w Czarnolesie 10 lat przed zejściem z tego świata. To w Czarnolesie powstały najwybitniejsze jego utwory z „Odprawą posłów Greckich” na czele.
Przed dworkiem, wykonany z brązu Pomnik Jana Kochanowskiego, ustawiony w 1980 roku z okazji 450 rocznicy Jego urodzin.
W parku znajduje się XIX wieczny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszuli.
Jan Kochanowski został pochowany w Zwoleniu w miejscowym Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
W Zwoleniu na Placu Jana Kochanowskiego znajduje się Pomnik Jana Kochanowskiego odsłonięty w 1961 roku.
Drugi pomnik z roku 1981 – Pomnik Jana Kochanowskiego z Urszulą znajduje się na dziedzińcu zwoleńskiego gimnazjum.
Więcej o Janie z Czarnolasu w…
W przeciągu trzech dni odwiedziliśmy siedziby: Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Czarnieckiego, Mikołaja Reja, Józefa Bema, Jana Szczepanika i Jana Kochanowskiego.
Wspaniała podróż. Fantastyczne fotografie.