Mój Piłsudski. Na 150 – lecie narodzin Naczelnika.

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Naczelnika Józefa Piłsudskiego – twórcy niepodległego Państwa Polskiego. 

Józef Klemens Piłsudski herbu własnego urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem (obecnie Litwa) w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojciec – Wincenty był komisarzem Rządu Narodowego podczas Powstania Styczniowego; matka – Maria  pochodziła ze słynnego rodu Billewiczów (tego od Oleńki). Maria z Wincentym mieli dwanaścioro dzieci.

Zułowo (60 km na północny-wschód od Wilna) – Tam, gdzie przyszedł na świat Naczelnik Józef Piłsudski – Dwór Piłsudskich spłonął w roku 1875, odrestaurowany w okresie międzywojennym został  ponownie spalony przez ruskich sowietów w 1939 roku, w ramach odpolszczania tych ziem.  Obecnie na terenie byłego folwarku Piłsudskich rośnie Dąb posadzony w roku 1937 przez Aleksandrę Piłsudską (żonę naczelnika) i Ignacego Mościckiego (Prezydenta Najjaśniejszej).

W roku 2006 obok dębu ustawiono tablicę pamiątkową: „Polska powstała, by żyć” z wymownym mottem; „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”.

Czy dożyjemy czasów, gdy Litwini wyrażą zgodę na rekonstrukcję Dworu Piłsudskich w Zułowie?

Powiewiórka  (10 km na zachód od Zułowa)- Naczelnik został ochrzczony w parafialnym kościele św. Kazimierza. Po dziś dzień w tym kościele znajduje się chrzcielnica pamiętająca tamto wydarzenie.

Wilno  –  w 1876 roku Piłsudscy przenoszą się do Wilna, gdzie Józef w 1885 zdaje maturę i skąd z roku 1887 zostanie zesłany na Sybir.

Przy obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej, znajduje się tabliczka wotywna Naczelnika: „Dzięki Ci Matko za Wilno”.

Wilno – Cmentarz na Rossie –  Znajduje się tutaj szczególny grób „Matka i Serce Syna”-  Matka to Maria z Billewiczów Piłsudska. Serce? To dar Naczelnika dla ukochanej matki.
Na grobie, zgodnie z wolą Naczelnika zostały umieszczone dwa cytaty Ich ulubionego wieszcza – Juliusza Słowackiego.
Pierwszy z „Wacława”:
„Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą za innych śladem iść tą samą drogą”.
Drugi z „Beniowskiego”:
„Kto mogąc wybrać wybrał zamiast domu gniazdo na skałach orła…  niechaj umie spać – gdy źrenice czerwone od gromu, I słuchać jęk szatanów w sosen szumie… Tak żyłem”.
Pikieliszki – (25 km na północ od Wilna) – znajduje się tutaj klasycystyczny dwór, który w  latach 1930-1939 był letnią rezydencją rodziny Piłsudskich. Marszałek lubił tu odpoczywać.
Kraków –  8 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa zorganizowana przez Komendanta Józefa Piłsudskiego.
Józef Piłsudski został pochowany w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pod Wawelską Katerą.
W latach 1934-1937 na krakowskim Zwierzyńcu krakusy, w dowód wdzięczności, usypały Marszałkowi 35 – metrowy kopiec.
Belweder w Warszawie – rezydencja Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1922 i 1926-1935
Przy tym stoliku Marszałek namiętnie układał pasjanse.
W gabinecie Naczelnika.
Pomniki Marszałka Piłsudskiego:
Warszawa – w Belwederze
Warszawa – przed Belwederem
Warszawa – w pobliżu Placu Piłsudskiego
Kraków
Kielce
Lublin
Pułtusk
Legionowo
A na koniec bibliografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 8 =