Maj 2018 – Emilia Plater – polska Joanna d’Arc

Emilia Plater urodziła  się w roku 1806, w Pałacu Platerów w Wilnie – jak to przystało na hrabiankę. Pałac ten znajduje się obecnie na Antokolu przy ulicy Kościuszki 36, a w nim mieści się ambasada Królestwa Danii.

Ojcem Emilii był hrabia Franciszek Ksawery Plater, matką Anna von der Mohl. Rodzice się nie dobrali. Matka, wychowana w niemieckiej dyscyplinie nie potrafiła się odnaleźć w rozbawionym środowisku polskiej arystokracji i w roku 1815 wraz z 9 letnią córką opuszcza wileński pałac męża. Przenosi się do Liksny pod Dyneburgiem do majątku szwagierki Izabeli Zyberk-Plater. Po wspaniałym Pałacu Zyberk – Platerów w Liksnie pozostał tylko jeden narożnik, resztę wyburzyli sowieci.

W dole, nad rzeczką, znajduje się futurystyczny pomnik symbolizujący rozwiane na wietrze włosy Emilki, oraz głaz z napisem „Emilia Platerówna 1806-1831”.

W pobliżu Liksny znajdowała się Twierdza Dyneburg. Rosyjski generał, dowódca tej twierdzy, oświadczył się Emilii. Ona z przyczyn patriotycznych odrzuciła oświadczyny mówiąc: „Toć ja Polka!”. Gdy wybuchło Powstanie Listopadowe, 24 letnia Emilia obcięła włosy i opracowała plan zdobycie Twierdzy. W bardzo krótkim czasie sformowała oddział powstańczy liczący prawie 1000 osób. Jednak z tak szczupłymi siłami ambitny plan zdobycia silnie ufortyfikowanej twierdzy nie mógł się powieść.  Po kilku potyczkach z wojskami carskim Emilia ze swoim oddziałem przyłącza się do korpusu gen. Dezyderego Chłapowskiego ( w tej roli Krzysztof Kolberger w „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy”).

 

Kiedy gen. Dezydery Chłapowski przekracza granicę Prus Wschodnich i składa broń przed Prusakami, Emilia odmawia wykonania rozkazu, „Lepiej byłoby umrzeć, niż skończyć takim upokorzeniem” i postanawia przebijać się do walczącej jeszcze Warszawy. Schorowana Emilia dociera tylko do Dworu Abłamowiczów w Justianowie, gdzie oddaje ducha 23 grudnia 1831 roku. Dzisiaj nie ma już Dworu Abłamowiczów w Justianowie. Zniszczyli go … wiadomo kto. W miejscu dworu, nad jeziorem Hańcza znajduje się park, w którym umieszczono pomnik bohaterki trzech narodów.

Emilia Plater został pochowana na cmentarzu w pobliskim Kopciowie, gdzie była justianowska parafia. Grób Emilii istnieje po dziś dzień.

Na rogatkach przed wjazdem do Kopciowa stoi przedwojenny nagrobek Emilii Plater.

A na kopciowskim rynku kolejny pomnik dziewicy.

W kopciowskim gimnazjum mieści się Muzeum Emilii Plater.

Emilia Plater – kobieta na czasy, gdy niewieścieją mężczyźni.

Znalezione obrazy dla zapytania emilia plater wacław gąsiorowski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 12 =