26.06.2018 – Po Kamieńcu Podolskim z Jerzym Michałem Wołodyjowskim.

„Panie pułkowniku Wołodyjowski! … Larum grają! Wojna! Nieprzyjaciel w granicach! A ty się nie zrywasz? Szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu? 

Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski „Hektor kamieniecki” urodził się w roku 1620 w Makowie odległym ok. 15 km od Kamieńca; poległ w trakcie obrony Kamieńca przed turecką nawałą w roku 1672. Zginął w okolicy Baszty Prochowej (tej niskiej i szerokiej na pierwszym planie) w wyniku uderzenia kartaczem w głowę, po podpaleniu zamkowych prochów przez kamienieckiego dowódcę artylerii Hejkinga (Ketlinga).

Widok na Kamieniec Podolski (zdjęcie ze strony: http://xn--j1aidcn.org). Miasto powstało w naturalnym zakolu rzeki Smotrycz. Jedyne naturalne wejście do miasta było bronione przez Twierdze (z prawej strony). Czyż nie jest to najpiękniej położone miasto w Europie?

Widok od strony miasta na Twierdzę.

Twierdza została wybudowana na naturalnej litej skale. W 1620 roku po cecorskiej klęsce pod Kamieniec podszedł sułtan Osman II. Spojrzał na Twierdzę i spytał – „Kto zbudował ten zamek?”. „Sam Bóg” – odpowiedział wezyr. „To niech Bóg sam go zdobywa”.

Widok na miasto od strony Twierdzy. W centrum widoczna katedra z minaretem.

Widok na Twierdzę z tarasu przy Katedrze Piotra i Pawła.

W czasie pokoju do miasta można było dostać się poprzez dwie bramy: Bramę Lacką i Bramę Ruską. Gdy zbliżał się nieprzyjaciel, podnoszono poziom wody w Smotryczu przy pomocy zapór i obie bramy były zalewane. Do miasta można było się wtedy dostać tylko poprzez Most Turecki osłaniany przez Twierdzę.

Brama Lacka

Brama Ruska.

Baszta Batorego.

Wybudowana w roku 1585 przez polskiego króla Stefana Batorego, w roku 1785 wyremontowana przez Stanisława Augusta Poniatowskiego – króla wybranego dla Polaków przez Moskali;

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła – wybudowana w XVI wieku w stylu renesansowym.  W podziemiach katedry złożone są doczesne szczątki pułkownika Jerzego Michała Wołodyjowskiego.

W latach 1672-1699 katedra była przekształcona w meczet, po którym pozostał minaret.

Na szczycie minaretu figura Matki Boskiej o wysokości 4,5 m.

Przy katedrze, na dziedzińcu kurii, pomnik poświęcony pułkownikowi Jerzemu Wołodyjowskiemu.

„Pamięci Pana Pułkownika Jerzego Wołodyjowskiego „Hektora kamienieckiego” AD 1993 „Zycie to szereg poświęceń””

Z tyłu katedry kilka pamiątkowych tablic …

… zamordowanego przez sowietów generała Mariusza Zaruskiego.  „Musicie być twardzi jak granit, czyści i silni jak fala morska”.

i pisarki Zofii Kossak Szczuckiej. „W każdej chwili mojego życia wierzę, ufam, miłuję”.

Na Plac Katedralny wchodzimy poprzez Bramę Triumfalna…

… wzniesioną w roku 1781 z okazji wizyty „króla Stasia”.

Dominikański klasztor i kościół św. Mikołaja (obecnie pauliński)

Nad wejściem do klasztoru herb „Pilawa” (półtrzeciakrzyż) należący do fundatorów – Potockich, oraz „Domini Canes” (Psy Boga) znak Dominikanów.

Na ścianie klasztoru tablica pamiątkowa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi „wielkiemu polskiemu pisarzowi, nobliście, autorowi „Trylogii”, który jak nikt inny rozsławił Kamieniec”.

Do końca XVII wieku Kamieniec Podolski był podzielony na trzy części – lacką (polską), ruską i ormiańską. Każda część miała własnego wójta, jak i własny ratusz. Poniżej Ratusz Polski.

To był już mój trzeci pobyt w Kamieńcu Podolskim. Za każdym razem spotykam nowe, odnowione kwartały miasta. Powstaje prawdziwa perełka architektoniczna. Rozbudowuje się infrastruktura turystyczna. Brakuje jeszcze dobrych dróg dojazdowych. Droga z Lwowa do Kamieńca pozostawia wiele do życzenia.

Twierdza kamieniecka nocą – Disneyland?

W pobliżu Kamieńca (30 – kilometrów na południe), już „po multańskiej stronie” Dniestru, stoi turecka twierdza Chocim, która była przeciwwagą dla naszego Kamieńca Podolskiego.

Pod tą twierdzą miały miejsce dwa wspaniałe zwycięstwa Rzeczypospolitej nad Turkami. Pierwsze w roku 1621, pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza; drugie 1673 , pod dowództwem hetmana Jana Sobieskiego.

W roku 1621 wojska polskie i litewskie zostały wsparte przez korpus kozacki dowodzony przez hetmana kozaków rejestrowych Piotra Konaszewicza- Sahajdacznego, którego złoty pomnik stoi w pobliżu chocimskiej twierdzy.

Twierdza, twierdzą. My ruszamy w dalszą drogę do Odessy via Mołdawia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 2 =