Wrzesień 2018 – Trzy dni w Poznaniu. Tam i z powrotem.

Droga do Poznania: Chotomów – Śmiełów – Miłosław – Winna Góra – Środa Wielkopolska – Rogalin – Mosina – Poznań

Pierwszym przystankiem w naszej podróży był Śmiełów, a w Śmiełowie jedyne w Polsce Muzeum Adama Mickiewicza. Skąd Mickiewicz w Wielkopolsce? W sierpniu 1831 Mickiewicz przybywa do Wielkopolski prosto z Włoch, z zamiarem przedostania się do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego. Pomimo podjętych prób (dwóch) nie udaje mu się przebić przez „zieloną” granicę. I bardzo dobrze, bo gdyby Adam dostał się do powstania i w powstaniu zginął, to byśmy nie mieli, ani „Dziadów” cześć III, ani „Pana Tadeusza”. O ile bez tych arcydzieł  byłaby uboższa nasza kultura.

Mickiewicz  przybył do Wielkopolski w sierpniu 1831 roku i bawi w Wielkopolskich pałacach i dworach do marca 1831. Ale jak bawi. Jest wręcz „rozrywany” przez wielkopolskie ziemiaństwo. Ślady pobytu naszego Wieszcza narodowego odnajdujemy w kilkunastu wielkopolskich lokalizacjach. Jedną z takich lokalizacji jest Pałac Gorzeńskich w Śmiełowie, gdzie od roku 1975 funkcjonuje Muzeum Adam Mickiewicza.

W śmiełowskim parku znajduje się Ogródek Zosi, oraz sama Zosia Horeszkówna z sierpem.

A dalej w parku pomnik poświęcony „ojcu” Zosi.

Ze Śmiełowa do Miłosławia jest tylko 30 kilometrów. W Miłosławiu znajduje się Pałac Kościelskich z parkiem.

W parku najstarszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego. Pomnik ten został ufundowany w roku 1899 przez Józefa Kościelskiego, właściciela pałacu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Winna Góra leżąca jakieś 10 kilometrów na zachód od Miłosławia. W Winnej Górze stoi Pałac generała Jana Henryka Dąbrowskiego (tego od naszego hymnu – „Marsz, marsz Dąbrowski”). W pałacu mieści się izba pamięci generała (dwie izby).

W miejscowym kościele Michała Archanioła znajduje się neoklasyczny grobowiec generała, wzorowany na sarkofagu rzymskiego wodza.

Przemierzamy  kolejne 10 kilometrów na zachód i dojeżdżamy do Środy Wielkopolskiej, gdzie stoi pomnik generała Jana Henryka Dąbrowskiego na koniku.

Żegnamy się z generałem i zmierzamy do Rogalina, rodowej posiadłości hrabiostwa Raczyńskich.

Przy pałacu znajduje się Galeria Raczyńskich, a w niej ponad 300 płócien z „Dziewicą Orleańską” na czele -największym obrazem Mistrza Jana Matejki.

Po drodze do Poznania, ostatecznego celu naszej podróży, mamy jeszcze Mosinę, gdzie stoi pomnik Tadeusza Kościuszki.

Droga powrotna: Poznań – Suchy Las – Objezierze – Łukowo – Gniezno – Chotomów

W drodze powrotnej, w pierwszej kolejności, zajeżdżamy do Suchego Lasu oddalonego od Poznania o 10 kilometrów na północ. W Suchym Lesie (na prawie w Suchym Lesie) przyszedł na świat ojciec polskiego teatru – Wojciech Bogusławski.

Kolejne 20 kilometrów na północ i dojeżdżamy do Objezierza. Znajduje się tutaj klasycystyczny pałac Turnów.

W pałacu tym swego czasu gościł Adam Mickiewicz i …

… Józef Ignacy Kraszewski.

Kierujemy się na Gniezno. Z Objezierza do Gniezna jest 70 kilometrów (na wschód). A w Gnieźnie najważniejszy polski kościół – prymasowska bazylika Wniebowzięcia NMP.

W bazylice relikwie patrona Polski – św. Wojciecha.

Przed bazyliką posąg Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski.

W Gnieźnie znajduje się ponadto posąg Bolesława II Śmiałego – prawnuka Bolesława Chrobrego, trzeciego naszego króla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =