Kwiecień 2019 – Historia Węgrów w obrazkach

Turul – mityczny ptak, który przeprowadził Madziarów pod wodzą Arpada na Nizinę Panońską.

896 – Madziarzy pod wodzą Arpada przekraczają Karpaty (Przełęczą Warecką) i wkraczają na Nizinę Panońską (dziś Węgierską). Wydarzenie to znane jest wśród Madziarów jako „Zajęcie Ojczyzny”.

974 – Gejza (prawnuk Arpada) przyjmuje chrzest. Drugą żoną księcia Gejzy była Adelajda „Biała Knegini”, siostra Mieszka I; zaś Karolda, córka Gejzy z pierwszego małżeństwa, była drugą żoną Bolesława Chrobrego.

1000 – Stefan (syn Gejzy) koronowany na pierwszego króla Madziarów.

Stefan I Święty – pierwszy król Madziarów.

Król i królowa – Stefan I Święty i Gizela Bawarska.

Władysław I Święty – urodzony i wychowany w Krakowie (matką jego była córką Mieszka II Lamberta).

1241 – najazd mongolski – zrujnowane Węgry tracą połowę populacji.

XIV – wiek – „Złoty Wiek” w historii Madziarów pod panowaniem Andegawenów: Karola Roberta – męża Elżbiety Łokietkówny i jej syna – Ludwika Wielkiego – ojca królowej Jadwigi. U nas Ludwik (znany jako Andegaweński) panował kilka lat po śmierci Kazimierza Wielkiego. Jeden szwagier Wielki u Węgrów, a drugi Wielki u Polaków.


1444 – Bitwa pod Warną – klęska wojsk dowodzonych przez Władysława Warneńczyka -króla Polski i Węgier z wojskami tureckimi.

Król w bitwie prawdopodobnie zginął, choć są i tacy co twierdzą, że uszedł z bitwy z życiem i osiadł pełen skruchy za klęskę na samowygnaniu na Maderze, gdzie poślubił portugalską szlachciankę. Z tego związku narodził się Krzysztof Kolumb.

Pod Warną wojskami węgierskimi dowodził Jan Hunyady, który ostatecznie „wypycha”Turków poza granicę Węgier. Madziarscy możnowładcy w podzięce posadowili na węgierskim tronie jego syna Macieja Korwina.

Węgrzy na Macieju synu Jana wyszli lepiej niż my na Michale synu Jaremiego. Maciej zwany przez Węgrów Maciejem Sprawiedliwym, lub „Dobrym Królem Maciejem” miał pewną obsesję. Przebierał się w cywilne ciuchy i wychodził na miasto, by podglądać i podsłuchiwać. Poniższa fontanna przedstawia historię pięknej, biednej i czystej (do czasu) Ilonki (ta z prawej z jelonkiem), która zakochała w spotkanym w lesie myśliwym (ten na górze). Myśliwym okazał się sam król Maciej (w przebraniu), który mimo złożonej obietnicy nie mógł się jednak z Jelonką ożenić.

Po Macieju na tron węgierski wkracza kolejny Jagiellończyk, tym razem Władysław II, zwany przez Madziarów królem „Dobrze” bo się na wszystko i ze wszystkimi zgadzał. Jego syn Ludwik Jagiellończyk, jest kolejnym Jagiellończykiem na węgierskim tronie, któremu przyszło zmierzyć się z turecką nawałą.

1526 – Bitwa pod Mohaczem – klęska wojsk węgierskich dowodzonych przez Ludwika Jagiellończyka z wojskami tureckimi. Król ginie. W wyniku klęski ziemie węgierskie zostały podzielone na trzy części: środek z Budą i Pesztem stał się prowincją turecką, zachód zagarnęli austriaccy Niemcy, a Siedmiogród jako lenno tureckie dostał się w ręce Jana Zapolyi – ostatniego węgierskiego króla, którego żoną była Izabela Jagiellonka – ostatnia węgierska królowa, córka Zygmunta Starego i Bony. Iza pochowana jest w katedrze w Gyulafehérvár (obecnie Alba Iulia).

Syn Izabeli – Jan II Zapolya, był już tylko Księciem Siedmiogrodu, chociaż jego następca Stefan Batory został królem … Polski. Stefan „pogromca Iwana Groźnego”, był drugim w kolejności naszym królem elekcyjnym, jednym z lepszych królów elekcyjnych. O prymat walczy z Sobieskim.

Po Mohaczu Węgry popadły w 392 – letnią niewolę przeplataną tak jak i u nas powstaniami.

1703-1711 – antyniemieckie Powstanie Franciszka Rakoczego. W trakcie kilkuletniego powstania Franciszek kilkukrotnie bywał i w Polsce, w Brzeżanach u hetmanowej Elżbiety Sieniawskiej.

1848-1849 – Powstanie Węgierskie, też antyniemieckie. Na osnowie Wiosny Ludów powstanie wznieciła węgierska postępowa młodzież pod przewodnictwem poety Sandora Petofiego.

Węgrzy powołują rząd z Lajosem Kossuthem.

Powstanie Węgierskie zostaje wsparte przez liczne legiony Polaków z generałem Józefem Bemem na czele. Bem zostaje głównodowodzącym Armią Siedmiogrodu i w kilka miesięcy Siedmiogród jest wolny od niemieckich wojsk okupacyjnych.

W roku 1849 z bratnią pomocą Austriakom przybyli Rosjanie. Szala zwycięstwa się przechyliła, powstanie upadło.

1867 – w wyniku najkosztowniejszego romansu w historii świata (najkosztowniejszego, bo po 51 latach od tego romansu Węgrzy tracą 2/3 powierzchni państwa) powstają Austro – Węgry, monarchia dualistyczna.

Był to romans cesarzowej Elżbiety (znanej lepiej jako „Sisi”)…

… z węgierskim hrabią Januszem Andrassym. Andrassy został oczywiście pierwszym premierem nowego rządu węgierskiego.

Po zakończeniu I wojny światowej, Węgrzy, obok Austrii, zostają uznani za głównego winowajcę wywołania wojny. Na mocy Traktatu w Trianion tracą na rzecz Czechosłowacji, Rumunii i Jugosławii 2/3 swojego terytorium, zamieszkiwanego przez 2/3 węgierskiej populacji. I czy kogokolwiek mogą teraz dziwić węgierskie wybory przez i w trakcie II wojny światowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =