Październik 2019 – Wiedeń muzyczno – literacki.

W drodze do Wiednia zajeżdżamy do Bratysławy (dawnej węgierskie Pozsony). Miasto zostało założone przez węgierskiego króla Stefana I Świętego i od X wieku do roku 1918 wchodziło w skład Królestwa Węgier. Po zajęciu Budapesztu przez Turków, Pozsony stały się stolicą Węgier.

W 1820 roku 9 – letni Franciszek Liszt koncertował w Pozsony na tyle skutecznie, że lokalne władze ufundowały mu stypendium, a w roku 1911 w pobliżu Katedry Świętego Marcina ustawiły jego popiersie.

Skąd w bratysławskim Parku Miejskim znalazł się duński bajkopisarz Hans Christian Andersen, nie mam pojęcia.

Dojeżdżamy do Wiednia, dawnej stolicy CK. Wszystko co w Wiedniu najcenniejsze koncentruje się wzdłuż Ringu, który powstał w miejscu wyburzonych miejskich murów obronnych.

Na Placu Schillera pomnik Fryderyka Schillera – autora „Zbójców” i „Wilhelma Tella”.

 

Po drugiej stronie Operningu pomnik Johanna Wolfganga von Goethego autora Fausta.trwaj chwilo, o chwilo, jesteś piękną!”

Goethe napisał jeszcze „Cierpienie młodego Wertera” – powieść, która na przełomie XVIII i XIX wieku doprowadziła do samobójstwa wielu młodzieńców. O mały włos, a dosięgłą by naszego Adasia Mickiewicza.

Na niewielkie placu Lugeck w pobliży Katedry Świętego Stefana znajduje się pomnik Jana Gutenberga z Moguncji – człowieka, który dał światu książkę drukowaną.

Tuż za literaturą, a jednak przed malarstwem znajduje się muzyka.

Na Placu Karola Boromeusza, w pobliżu jego kościoła zlokalizowany jest pomnik Johannesa Brahmsa – jednego z czołowych muzyków czasu romantyzmu. Brahms urodził się w Hamburgu, a zmarł jak większość słynnych muzyków w Wiedniu.

NA przeciw pomnika Brahmsa, po drugiej stronie ulicy, znajduje się budynek Wiedeńskiego towarzystwa Muzycznego, w którym rokrocznie odbywa się, transmitowany przez Eurowizję na cały świat, Koncert Noworoczny.

W pobliżu na niewielkim Plac Beethovena stoi Pomnik  Ludwika van Beethovena, jednego z największych muzyków wszech czasów. W  przyszłym roku będziemy uroczyście obchodzić ćwierćwiecze jego narodzenia.

Przy Ringu, w Parku Józefa, pomnik kolejnego giganta – Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W wiedeńskim Stadtparku pomnik Johana Straussa Syna, jednego z prekursorów wiedeńskiej muzyki rozrywkowej.

W tym samym parku Franciszek Szubert – prekursor romantyzmu w muzyce

W pobliży Katedry Świętego Stefana, dom w którym w latach 1784-1787 mieszkał Wolfgang Amadeusz Mozart. W tym domu powstało „Wesele Figara” jak i „Don Gionvani”

Obecnie znajduje się w nim Muzeum Mozarta.

I na koniec kwatera kompozytorów na wiedeńskim Cmentarzu Centralny. Od lewej nagrobki: Beethovena, Mozarta, Schuberta

Grób Mozarta. Mozart został pochowany w zbiorowym bezimiennym grobie na podwiedeńskim cmentarzu Świętego Marka. W jaki sposób oni zdołali zidentyfikować jego doczesne cząstki i przenieść je do prestiżowej kwatery na Cmentarzu Centralnym, nie wiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 9 =