Listopad 2019 – Wiedeń – Caravaggio & Bernini

W wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum Wien) nie lada gratka dla miłośników Caravaggia. W dniach od 15 października 2019 do 19 stycznia 2020 prezentowana jest tutaj wystawa dwóch barokowych twórców: malarza Michelangela Merisi da Caravaggio i rzeźbiarza Giovanniego Lorenzo Bernininiego.

Na wystawie zobaczymy ponad 60 obiektów, z tego 20 rzeźb (raczej figurek) i 40 obrazów, w tym 11 przypisywanych Caravaggiemu. O ile dzieła Berniniego lepiej oglądać w rzymskiej Galerii Borghese, to na wystawę obrazów Caravaggia warto pójść, bo wśród nich są prawdziwe perełki, które na co dzień nie są dostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Na początek trzy miejscowe obrazy Caravaggia, które zazwyczaj możemy oglądać w tej galerii.

„Madonna Różańcowa” – powstał w Rzymie w latach 1601/03. Obraz ołtarzowy, pierwotnie przewidziany do któregoś z rzymskich kościołów.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Michelangelo_Merisi%2C_called_Caravaggio_-_Madonna_of_the_Rosary_-_Google_Art_Project.jpg

„Cierniem koronowanie” – powstał w Rzymie w roku 1603. Część ekspertów ma wątpliwości, czy namalował go Caravaggio.

Michelangelo Merisi, called Caravaggio - The Crowning with Thorns - Google Art Project.jpg

„Dawid z głową Goliata” – Caravaggio namalował trzy obrazy o tej tematyce. Ten powstał w Rzymie w roku 1601. W ostatnim, tym z roku 1610, Dawid trzyma głowę Caravaggia.

Caravaggio - David with the Head of Goliath - Vienna.jpg

Obrazy wypożyczone.

„Narcyz” – z rzymskiego Pałacu Barberinich. Powstał w roku 1601 w Rzymie. Część ekspertów ma wątpliwości, czy namalował go Caravaggio.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Narcissus-Caravaggio_%281594-96%29_edited.jpg

 

„Święty Jan Chrzciciel dziecięciem” – przyjechał również z Rzymu, z tym że z Muzeów Kapitolińskich. Drugi, taki sam obraz znajduje się w rzymskiej Galerii Doria Pamphilj. Który z nich jest oryginałem, a który kopią? A może oba to oryginały, albo oba to kopie. Spory trwają od lat.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Caravaggio_%28Michelangelo_Merisi%29_-_Saint_John_the_Baptist_-_Google_Art_Project.jpg

 

„Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę” – pochodzi z Florencji, z Fundacji Roberta Longhi. Taki sam obraz znajduje się w również w zbiorach londyńskiej Galerii Narodowej. Który z nich jest dziełem Caravaggia, a który kopią? Spory trwają.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Boy_Bitten_by_a_Lizard-Caravaggio_%28Longhi%29.jpg

 

„Święty Franciszek medytujący” – przyjechał z Cremony. Caravaggio namalował trzy obrazy przedstawiających Świętego Franciszka i wszystkie te trzy obrazy możemy obejrzeć na wystawie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/CaravaggioFrancisContemplation.jpg

 

„Ekstaza Świętego Franciszka” – przybył zza wielkiej wody. Na co dzień jest prezentowany w Galerii w Hartford w pobliżu Nowego Jorku. Pierwszy obraz Caravaggia o tematyce kościelnej.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Saint_Francis_of_Assisi_in_Ecstasy-Caravaggio_%28c.1595%29.jpg

 

„Święty Franciszek w modlitwie” – pochodzi z Rzymu z Pałacu Barberinich

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/CaravaggioFrancisPrayer.jpg

„Portret kawalera maltańskiego” – z florenckiej Galerii Pittich

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Portrait_of_Fra_Antonio_Martelli-Caravaggio_%281610%29.jpg

„Portret Maffeo Barberiniego” – późniejszego papieża Urbana VIII, przyjechał z prywatnej kolekcji z Florencji

Portrait of Pope Urban VIII - Wikidata

„Maria Magdalena w ekstazie” – jest to jeden z najpiękniejszych obrazów Caravaggia. W Wiedniu prezentowana była tylko kopia Luisa Finson. Oryginał znajduje się w Rzymie w anonimowej prywatnej kolekcji.

Na ścianie obok została zawieszona „Maria Magdalena w ekstazie” namalowana przez Artemizję Gentileschi, córkę przyjaciela Caravaggia.

Artemisia Gentileschi - Mary Magdalene in Ecstasy.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =