Listopad 2019 – Konny Wiedeń

Znawcy piękna twierdzą nie bez podstaw, że są trzy najpiękniejsze zjawiska na świecie: kobieta w tańcu, koń w biegu i żaglówka na wietrze. Tak samo wśród pomników najpiękniejsze są te na koniach. Mam taki zbiór od rzymskiego Marka Aureliusza, poprzez „Złotego jeźdźca” w Dreźnie do warszawskiego księcia Józefa Poniatowskiego. Również w Wiedniu, wykonałem rundę po centrum i bliskiej okolicy, aby uwiecznić wszystko co znalazłem na koniu – ale nie tylko.

Naszą końską podróż zaczynamy w Bratysławie, gdzie zatrzymaliśmy się na śniadanie w drodze do Wiednia. Przed bratysławskim zamkiem stoi konny pomnik Świętopełka I – jednego z władców Państwa Wielkomorawskiego z IX wieku. Do tradycji tego państwa odwołują się współcześni Słowacy.

W bratysławskiej Katedrze Świętego Marcina pomnik jej patron. Święty Marcin był rzymskim legionistą, tu jest stylizowany na węgierskiego huzara.

Dojeżdżamy do Wiednia.

Kajzery,czyli Jego Cesarskie Mości.

Cesarz Franciszek I Lotaryński – nieodżałowany mąż cesarzowej Marii Teresy. Pomnik znajduje się w Burggarten na zapleczu Hofburgu.

 

Sama cesarzowa Maria Teresa Habsburg- bez konia, ale w fotelu. Monumentalny pomnik usytuowany jest między dwoma budynkami największych wiedeńskich muzeów: Historii Sztuki i Historii Naturalnej.

Ojciec, matka, to i czas na pierworodnego syna powyższej dwójki. Cesarz Józef II Habsburg na Josefplatz przed Austriacką Biblioteką Narodową.

Na jednym z dziedzińców Hufburgu cesarz Franciszek I Habsburg, wnuk Marii Teresy i teść cesarza Napoleona Bonaparte.

No i słynny Franciszek Józef I. To przez jego wiek XIX zakończył się dopiero w roku 1916.

Po cesarzach wodzowie. W pobliżu Albertiny pomnik księcia Albrechta, syna Augusta III Sasa – naszego króla.

Na Heldenplatz dwa pomniki. Pierwszy, księcia Eugeniusza Sabaudzkiego – pogromcy Turków

… drugi, arcyksięcia Karola Ludwiga Habsburga głównodowodzącego wojsk cesarskich, który  został pobity przez Napoleona w 1809 pod Wagram.

Na koniec na Stuberingu stoi pomnik kolejnego feldmarszałka. Feldmarszałka Radetzkiego, tego od marsza kończącego każdy wiedeński koncert Noworoczny nadawany przez Eurowizję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =