Listopad 2019 – Konny Wiedeń

Znawcy piękna twierdzą nie bez podstaw, że są trzy najpiękniejsze zjawiska na świecie: kobieta w tańcu, koń w biegu i żaglówka na wietrze. Tak samo wśród pomników najpiękniejsze są te na koniach. Mam taki zbiór od rzymskiego Marka Aureliusza, poprzez „Złotego jeźdźca” w Dreźnie do warszawskiego księcia Józefa Poniatowskiego. Również w Wiedniu, wykonałem rundę po centrum i bliskiej okolicy, aby uwiecznić wszystko co znalazłem na koniu – ale nie tylko.

Naszą końską podróż zaczynamy w Bratysławie, gdzie zatrzymaliśmy się na śniadanie w drodze do Wiednia. Przed bratysławskim zamkiem stoi konny pomnik Świętopełka I – jednego z władców Państwa Wielkomorawskiego z IX wieku. Do tradycji tego państwa odwołują się współcześni Słowacy.

W bratysławskiej Katedrze Świętego Marcina pomnik jej patron. Święty Marcin był rzymskim legionistą, tu jest stylizowany na węgierskiego huzara.

Dojeżdżamy do Wiednia.

Kajzery,czyli Jego Cesarskie Mości.

Cesarz Franciszek I Lotaryński – nieodżałowany mąż cesarzowej Marii Teresy. Pomnik znajduje się w Burggarten na zapleczu Hofburgu.

 

Sama cesarzowa Maria Teresa Habsburg- bez konia, ale w fotelu. Monumentalny pomnik usytuowany jest między dwoma budynkami największych wiedeńskich muzeów: Historii Sztuki i Historii Naturalnej.

Ojciec, matka, to i czas na pierworodnego syna powyższej dwójki. Cesarz Józef II Habsburg na Josefplatz przed Austriacką Biblioteką Narodową.

Na jednym z dziedzińców Hufburgu cesarz Franciszek I Habsburg, wnuk Marii Teresy i teść cesarza Napoleona Bonaparte.

No i słynny Franciszek Józef I. To przez jego wiek XIX zakończył się dopiero w roku 1916.

Po cesarzach wodzowie. W pobliżu Albertiny pomnik księcia Albrechta, syna Augusta III Sasa – naszego króla.

Na Heldenplatz dwa pomniki. Pierwszy, księcia Eugeniusza Sabaudzkiego – pogromcy Turków

… drugi, arcyksięcia Karola Ludwiga Habsburga głównodowodzącego wojsk cesarskich, który  został pobity przez Napoleona w 1809 pod Wagram.

Na koniec na Stuberingu stoi pomnik kolejnego feldmarszałka. Feldmarszałka Radetzkiego, tego od marsza kończącego każdy wiedeński koncert Noworoczny nadawany przez Eurowizję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *