Marzec 2020 – Do Bydgoszczy na „Straszny Dwór”

Niesmak jaki pozostał mi po warszawskiej inscenizacji „Strasznego Dworu” (pierwszy akt pod Radzyminem, a trzy kolejne w wiktoriańskiej Anglii) szukałem przed dłuższy czas klasycznej, kontuszowej wersji tej jednej z najpiękniejszych oper. Szukałem, szukałem i znalazłem – w Bydgoszczy – jak mówią jedni, czy w Bydgoszczu – jak twierdzą drudzy. Zakupiłem bilety w styczniu (z trzy razy taniej w Warszawie) na seans marcowy, a było to w czasach, kiedy nie było jeszcze modne  hasło – „zostań w domu”. Zbliża się marzec, więc w drogę i to bez maseczek.

Z Chotomowa do Bydgoszczy mamy jakieś z 300 kilometrów, a po drodze mamy jeszcze Toruń. Zanim zaparkujemy w Toruniu pod Mostem Józefa Piłsudskiego, zajedźmy na chwilę do Sierpca, gdyż w roku 2018 odsłonięto tutaj przed budynkiem Centrum Kultury i Sztuki pełnopostaciowy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wyjeżdżamy do Torunia (na parking pod mostem) i stąd poprzez Bramę Klasztorną wchodzimy na toruńskie Stare Miasto.

Podążając wzdłuż ulicy Ducha Świętego dochodzimy do Rynku Starego Miasta, gdzie stoi okazały pokrzyżacki ratusz.

Przed Ratuszem pomnik Mikołaja Kopernika, tego który wstrzymał słońce, czy ziemię (kto dzisiaj o tym pamięta). Zarówno Polacy jak i Niemcy uważają go za swojego rodaka.

Po drugiej stronie Ratusza – pomnik Flisaka grającego na skrzypach (sic!)

Przy zachodniej pierzei rynku (prawie naprzeciw flisaka) stoi okazały budynek Poczty Polskiej (dawniej niemieckiej)

Na początku XIX – wieku w tym miejscu stał „Hôtel de Varsovie”, w którym swego czasu zamieszkiwał Cesarz Napoleona Bonaparte, odwiedzając na kilka  dni Toruń w roku, który „lud zowie dotąd rokiem urodzaju,a żołnierz rokiem wojny”.

Opuszczamy Stare Miasto i udajemy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pierwszy toruński pomnik Naczelnika został odsłonięty w roku 1928 na Placu Świętej Katarzyny, ten znajduje się w parku przy Alei Jana Pawła II. Został on odsłonięty 15 sierpnia 2000 roku, w 80 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Drugi toruński pomnik Marszałka odsłonięto 15 sierpnia 2000 roku, w 80 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Idąc Aleją Jana Pawła II w stronę Wisły mijamy jeszcze po drodze Krzywy Dom i po chwili meldujemy się  na parkingu (pod mostem).

Dojeżdżamy do Bydgoszczy i meldujemy się w Hotelu Mercure. Hotel ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bydgoskiej Opery Novej , gdzie o godzinie 19:00 rozpocznie się przedstawienie „Strasznego Dworu”.

Do przedstawienia mamy jeszcze kilka godzin, więc udajemy się na miasto tzn. Stare Miasto, gdzie na  Rynku znajduje się  Ratusz, jakże inny od toruńskiego.

… przy rynku również ciekawy budynek Biblioteki.

Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie w roku 1346 z rąk króla Kazimierza Wielkiego, dlatego nikt nie powinien się dziwić, iż w rok 2006,  w 660 rocznicę tamtego wydarzenia stanął  w Bydgoszczy 3-tonowy pomnik tego wielkiego króla na koniu.

Wstępujemy jeszcze na obiadokolację do słynnej Karczmy Młyńskiej na żurek i golonkę. Po kolacji widowisko – i znowu niedosyt. Dlaczego wszyscy chcą na siłę zmieniać Moniuszkę? Do tej pory tylko choreografię, a teraz nawet tekst. Dlaczego nad Brdą nie przechodzi stryjence Cześnikowej przez gardło fraza „z tej strony powiśla”? Dlaczego wprowadzono do opery postać śmierci z kosą (alegoria przemijania?). Dlaczego?

Noc  w hotelu, a już o świcie spacer ulicami Bydgoszczy, a raczej jedną, najdłuższą bydgoską ulicą, ulica Gdańską. Po 200 metrach natrafiamy na ławeczką pochodzącego z Bydgoszczy Mariana Rejewskiego, jednego z naszych trzech słynnych kryptologów od „Enigmy”.

W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Jana Kochanowskiego stoi budynek Filharmonii Pomorskiej.

… a bezpośrednim sąsiedztwie filharmonii w tym parku, pomnik kilku znamienitych Polaków ze świata muzyki i Henryka Sienkiewicza – tego od pokrzepiania serc Polaków.

Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery narodowej, który w ubiegłym roku świętował 200-lecie swoich urodzin i dla którego pojawiliśmy się w Bydgoszczy.

Grażyna Bacewicz – kompozytorka, skrzypaczka

Mieczysław Karłowicz – kompozytor, dyrygent, taternik

Karol Szymanowski – kompozytor, pianista, pisarz

Henryk Wieniawski – wybitny skrzypek i kompozytor pochodzący z Lublina

Karol Kurpiński – kompozytor, dyrygent, pedagog

Do parku przylega jeszcze okazały budynek bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego …

… oraz budynek Teatru Polskiego.

Przed budynkiem teatru, to co w Bydgoszczy najpiękniejsze – Pomnik Łuczniczki z roku 1908.

Drugi Pomnik Łuczniczki (współczesny) stanął w 2013 roku przed budynkiem bydgoskiej Opery i nosi miano Nova, tak samo jak Opera.

Pierwszy Pomnik Piłsudskiego stanął w Bydgoszczy w rok 1931, został zburzony przez wrogów w roku 1939. Po prawie 80 latach, bo w roku 2018 Naród  odbudował pomnik stanowiący popiersie odtwórcy Państwa Polskiego po 127 latach rusko-niemieckiej niewoli.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do wybudowanego przez ojca Rydzyka kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Sanktuarium robi naprawdę dobre wrażenie. Jest to miejsce iście katolickie i iście polskie.

Po obu stronach ołtarza znajdują się 33 najważniejsze postacie z historii Polski. Od Mieszka I do księdza Jerzego Popiełuszki. Ile frajdy przyniosła nam zabawa polegająca na odgadywaniu poszczególnych postaci.

Na antresoli zaś historia chrześcijaństwa w obrazach.

Wokół Świątyni znajduje się kilka pomników.:

Świętej Rodziny

i Świętego Jana Pawła II

Mieszka I  i Dobrawy

i prymasa tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =