2017 – Mój Caravaggio (Florencja, Mediolan)

Kontynuując podróż śladami obrazów Caravaggia, wiosną 2017 roku przybyłem do Florencji i Mediolanu. We Florencji możemy zobaczyć sześć obrazów uważanych bezspornie za namalowane przez Mistrza, oraz dwa, co do których są poważne wątpliwości. Zobaczymy je w trzech miejscach: Galeria Uffizi, Pałac Pittich i Fundacja Roberta Longhi. Tym razem udało mi się odwiedzić tylko Galerię Uffizi (gdzie są 3 obrazy Mistrza). Aby się dopełniło, trzeba będzie do Florencji jeszcze kiedyś powrócić.

01.04.2017 – Galeria Uffizi – Florencja

23 Bachus Bacco 1596 95 × 85 cm

Tak zwany „Zdrowy Bachus” w przeciwieństwie do „Chorego Bachusa„, który znajduje się w rzymskiej Galerii Borghese. Zwraca uwagę fakt, że Bachus (zdrowy) jest mańkutem. Wynika to z techniki stosowanej przez Caravaggia. Do ciemnego pomieszczenia, w którym znajdował się model (w tym konkretnym przypadku jest to Maria Minitti, kumpel po fachu Caravaggia) był wprowadzony strumień światła, który wraz z modelem przez soczewkę oraz lustro był rzucamy na płótno w drugim pomieszczeniu przed którym stał Caravaggio. Leworęczność Bachusa wynika z obecności tego lustra.

https://uploads4.wikiart.org/00129/images/caravaggio/bacchus.jpg

24 Głowa Meduzy Medusa 1597 60 × 55 cm

Tarcza paradna namalowana jako dar dla władcy Florencji Wawrzyńca I Medyceusza. Caravaggio namalował Meduzę w pozie, gdy ujrzała swoje odbicie w tarczy Perseusza i trochę się zdziwiła.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/15/Caravaggio_-_Medusa_-_Google_Art_Project.jpg/1024px-Caravaggio_-_Medusa_-_Google_Art_Project.jpg

25 Ofiarowanie Izaaka Sacrificio di Isacco 1602 104 × 135 cm

Scena biblijna, gdy Abraham na żądanie Boga składa mu w ofierze swego jedynego syna Izaaka. W kulminacyjnym momencie tego dramatu zjawia się Anioł i mówi: „Abrahamie Pan Bóg wystawił ciebie na próbę, zostaw Izaaka, złóż w ofierze tego barana„. W kolekcji Barbary Piaseckiej Johnson w Princeton do niedawna można było obejrzeć inne  „Ofiarowanie Izaaka” , które przez niektórych znawców jest uważane również za dzieło Caravaggia, ale wystarczy porównać oba obraz, aby wyzbyć się wszelkich złudzeń.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Sacrifice_of_Isaac-Caravaggio_%28Uffizi%29.jpg/1280px-Sacrifice_of_Isaac-Caravaggio_%28Uffizi%29.jpg

W Mediolanie zobaczymy dwa obrazy Caravaggia. Pierwszy w Galerii Brera, drugi w Bibliotece Ambrozjańskiej.

02.04.2017 – Galeria Brera – Mediolan

26 Wieczerza w Emmaus Cena di Emmaus 1606 141 × 175 cm

Obraz przedstawia epizod z Ewangelii św. Łukasza, w którym dwóch uczniów w drodze z Jerozolimy do Emaus spotka Chrystusa (rzecz dzieje się tuż po ukrzyżowaniu), jednak go nie poznają. Rozpoznają Pana w trakcie wieczerzy w Emaus, gdy on błogosławi pokarm. I w takim momencie Caravaggio przedstawił naszych  bohaterów. Druga „Wieczerza w Emmaus” Caravaggia, jakże odmienna, wisi w londyńskiej Galerii Narodowej.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/CaravaggioEmmaus.jpg/1280px-CaravaggioEmmaus.jpg

03.04.2017 – Biblioteca Ambrosiana – Mediolan

27 Kosz owoców Canestra di frutta 1596 46 × 64 cm

Caravaggio  w Rzymie pojawił się w roku 1592. Jego pierwsze prace to były małe święte obrazki dla pielgrzymów malowane hurtowo w pracowni Cesariego. Po roku usamodzielnił się i zaczął sam malować. Pierwszymi jego pracami była martwa natura, dlatego też datowanie „Kosza owoców” na 1596  rok jest nieporozumieniem. Prawdopodobnie powstał on trzy lata wcześniej.

Canestra di frutta (Caravaggio).jpg

Zdjęcia obrazów Caravaggia pochodzą z Wikipedii (poza startowym, które zrobiła moja Żona).

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 14 =